بیزینس پارادایز

ایران یک کشور در حال توسعه است و با وجود اینکه عموم مردم فکر می کنند که ایران جای مناسبی برای سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کارهای استارت آپی و جدید نیست، اما ایران به واقع بهشت کسب و کارهای جدید است.

در کشور ما به واسطه ي اینکه هنوز خیلی از مشاغل کشورهای مدرن وجود ندارد یا اگر وجود دارند خدمات گسترده ای ندارند، می تواند فضای بکر و گسترده ای باشد برای آنهایی که دل به این دریا آرام می زنند و از مواهبش برخوردار می شوند.

اجازه بدهد چند دلیل کوچک و ساده دیگر بیاورم که ایران بهشتی است برای کسب و کارهای جدید.

۱ـ  در کشورهای پیشرفته غول های بزرگ اقتصادی و بین الملی فعالیت می کنند و همین یعنی اینکه هر کسب و کار جدیدی که بخواهد شروع به فعالیت کند در روز اول باید با غولهای جهانی رقابت کند و این یعنی هزینه های بسیار بالا برای بالا بردن کیفیت و هزینه های بسیار بالا برای تبلیغات و هزینه های بسیار بالا برای به کارگیری متخصصین برتر و طراز اول و…

مثلاً فرض کنیم در کشوری مثل آلمان کسی بخواهد یک رستوران باز کند ولی توی هر خیابان شعبه ای از کی اف سی و مک دونالد هست. خود اینکه بتوانیم در کنار این غول ها نفس بکشیم یک شغل تمام وقت است.

اما در ایران چطور؟ در کشور ما نه شعبه ای از گوگل هست و نه آیفون یا سامسونگ یا بنز یا تویوتا یا نایکی…

۲ـ ما در کشوری زندگی می کنیم که خوشبختانه یا متآسفانه حق کپی رایت هم رعایت نمی شود. به راحتی می شود تمام ایده هایی را که در بازارهای جهانی آزموده شده اند را در ایران پیاده سازی کرد، بدون اینکه حتی نگران باشیم صاحب ایده از ما شکایت خواهد کرد!

۳ـ در کشور اروپایی داشتن یک سایت سالانه میلیونها دلار برای شما هزینه خواهد داشت چرا که باید هزینه های بسیار زیاد برای افزونه ها، ‌نرم افزارها و متخصصین بدهید. اما در ایران همه این افزونه ها و نرم افزارها به راحتی با قیمت های ناچیز و اغلب رایگان در اختیار شماست، مثلا ً برای همین ویندوز روی کامپیوتر شما و یا همین نرم افزار وُرد که با آن می نویسید در کشورهای اروپایی و آمریکایی سالانه صدها دلار باید هزینه کنید. شما باید برای استفاده از محصولات شرکتهایی مثل ادوبی،‌ ماکروسافت  و… که محصولاتشان نیاز روزمره یک کسب و کار جدید است سالانه هزاران دلار هزینه کنید. ‌اما اینها اصلا در سبد خرید ما به حساب نمی آیند. ‌اگرچه به شخصه خودم این موضوع را نمی پسندم ولی فعلا وضعیتی است در ایران که می توانیم از آن استفاده کنیم.

۳ـ اگر شما محصول بی کیفیتی در بازار جهانی داشته باشید، کمپین های تجزیه و تحلیل کالا در کمتر از چند دقیقه محصول شما را رسوا می کند و قبل از اینکه بخواهید محصولتان را از بازار جمع کنید باید کل کسب و کارتان را تخته کنید.

اما ایرانی های هم‌میهن‌دوست اصلا ً چنین کمپین های بی رحمی ندارند. هر کدام از ما بارها و بارها از محصولات بسیار بسیار بی کیفیت تولیدات داخلی استفاده کرده ایم و در بدترین حالت با گذشت و فروتنی آن بازار را به حال خودش رها کرده ایم و دیگر به سراغش نرفته ایم. هر چند عده‌ی زیادی هم هر چه جنس بی کیفیت‌تری به دستشان برسد، بیشتر برای خریدنش صف می کشند. این مردمان خوب، مشتریان خوبی برای بازارهای نو خواهند بود. البته فکرش را بکنید که شما محصولی را تولید خواهید کرد که با کیفیت و همطراز محصولات بین المللی است. آن وقت چه؟ در یک بازار بی رقیب؛ که به راحتی با تبلیغات ارزان  شناخته می شوید، وقتی محصول جدیدی به بازار بیاورید که از کیفیت لازم هم برخوردار باشد، قطعا ً مشتریان تشنه‌ي زیادی خواهید داشت. اسنپ، دیجی کالا، آپارات، افق کوروش و علی بابا تنها چند ایده‌ی بزرگ جهانی‌اند که بدون کوچکترین حق ایده‌پردازی با مهندسی معکوس غول‌هایی مثل اوبر و آمازون و یوتیوب روزانه درآمدهای میلیاردی دارند.

نکته این است که ما فقط همین ها را می بینیم چون چیزهای جدیدی که در جهان دارد اتفاق می‌افتد و شرکتهایی که به ناگهان بازارهای بزرگی را در اختیار می گیرند را ندیده‌ایم.

استارت‌آپ یعنی « خدمت بسیار کوچک به جامعه‌ای بسیار بزرگ»

و ما چرا استارت آپ هایی که در حال حاضر در جهان سر و کله شان پیدا می شود را نمی بینیم؟ خیلی ساده به خاطر اینکه ما جزئی از این جامعه بزرگ نیستیم و در زندگی روزمره‌مان این خدمات کوچک روزمره را نمی بینیم. خدماتی که می تواند زندگی در آسایش و راحت‌تری را برای ما در پی داشته باشد. یک دلیل ساده‌ی دیگر… هر کدام ما در هر سال چند بار سفر می کنیم و اتفاقات کوچه و خیابان های جهان را از نزدیک می بینیم؟شاید به خاطر این است که از خدمات جدید جهان بی اطلاعیم!

از همه این حرف‌ها می خواهم به این نتیجه برسم که ایده های آزموده شده‌ی رایگان که موجود است و بازار بی رقیب ایران که موجود است و سرمایه گذارانی که نمی‌دانند پول خودشان را در کدام بازار سرمایه گذاری کنند که موجود است و نیروی کار ارزان و منابع انسانی جویای کار که به فراوانی یافت می شود… سوال اینجاست چرا نباید از این بهشت بهتر استفاده کنیم و کسب و کار جدید،‌ خدمات گسترده ی جدید و ایده استارت آپی‌مان را راه نیندازیم؟

ما در مدرسه پرو استارت آپ با اطمینان از اینکه می شود ایران را به سوی پیشرفت و ترقی پیش برد؛ در حال فعالیت هستیم.

ما به افراد کمک می کنیم تا بتوانند فرصت‌های جدید را بیابند،‌ برای این فرصت‌های کسب و کاری، ایده‌پردازی کنند،‌ برای پرورش ایده ها، آموزش ببینند و کار خودشان را شروع کنند.

ما هنوز در کنار استارت آپیست‌ها هستیم.

ما کمک می کنیم تا با جذب سرمایه لازم از سرمایه گذاران و دریافت تجربه‌ها و مهارت‌های فنی از کارآفرینان و به کارگیری نیروی انسانی از افراد جویای کار در یک سیستم منظم یک شغل استخوان‌دار راه اندازی کنید. و با تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ درست و اصولی خدمات‌تان را در معرض دید مصرف کنندگان قرار دهید.

نباید نشست و فقط غر زد. می شود بلند شد و با یک کسب و کار استارت آپی به کشور عزیزمان ایران خدمت کرد.

ما به افراد کمک می کنیم به جای اینکه به دنبال شغل بگردند خودشان بستری برای ایجاد شغل باشند.

 

با احترام و سپاس

وحید رمضانپور

مدیر مدرسه پرواستارت آپ

صفحه نخست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
اسکرول به بالا