مردان مریخی _ زنان ونوسی

مردان مریخی – زنان ونوسی

کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی درباره‌ چیست؟

کتاب مردان مریخی،زنان ونوسی (Men are From Mars Woman are From Venus) روش‌های جدیدی را برای کاهش تنش‌ها زندگی زناشویی مطرح می‌کند. این کتاب با فروش 40 میلیون نسخه در جهان، یکی از تاثیرگذار ترین کتاب‌های روانشناسی است که برای مطالعه‌ی همه‌ی زوج‌ها پیشنهاد شده است.کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی ادعا می‌کند با آشکار کردن تفاوت‌های‌ میان زن و مرد، موجب تقویت پیوند میان زوجین می‌شود. کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی همچنین رهنمودهایی عملی برای رفع رنجیدگی و بی‌اعتنایی و افزایش صمیمت و مهر و محبت میان زن و شوهر ارائه می‌کند.

جان گری معتقد است که عدم درک تفاوت‌ها دلیل درگیری و کشمکش‌های زناشویی است. او در این کتاب سعی می‌کند مسئله‌ی ازدواج و درگیری‌هایش را از هر دو دیدگاه بررسی کند. او با مقایسه‌ی دیدگاه‌ زنان و مردان، این تفاوت دید دو جنس مخالف را نشان می‌دهد. گری بعد از مشخص کردن دلیل اختلاف؛ راهکارهای کاربردی و جامعی  را ارائه می‌دهد تا بتواند اندکی از این تفاوت‌ها را به شباهت تبدیل کند.

مسئله مریخ و ونوس

عنوان کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی بیشتر شبیه به عنوان یک داستان تخیلی است تا یک کتاب روانشناسی. اما علت این نامگذاری چیست؟ عده‌ای می‌گویند مردان مریخی هستند و زنان ونوسی چون در زمان انسان‌های اولیه مردها به جست‌و‌جوی شکار می‌پرداختند و زن‌ها در جست‌وجوی پیداکردن روش‌های ارتباطی و اجتماعی بودند تا بتوانند فرزندانشان را تربیت کنند. بنابراین آن ها در دو سیاره‌ی متفاوت قرار دارند.

اما در سال 2014 در دانشگاه پنسیلوانیا تحقیقی با هدف شناخت تفاوت‌های مردان و زنان انجام شد. در این بررسی با هفده هزار مرد و چهارده هزار زن که در 13 کشور اروپایی زندگی می‌کردند، مصاحبه‌ شد و اساس این مصاحبه یادآوری خاطرات چندبخشی (episodic) بود. خاطرات چندبخشی از آن جهت قابل توجه بودند که ارتباط مستقیم با احساسات افراد داشتند. یعنی مغز برای یادآوری یک خاطره، یک احساس را به عنوان نماد (نشانه‌ی) آن خاطره انتخاب می‌کند. هنگام یادآوری آن خاطره، ابتدا آن احساس تکرار می‌شود و بعد آن خاطره یادآور می‌شود. نتایج این آزمایش نشان‌ می‌دهد که مقدار احساساتی بودن مردان و زنان به جنسیت‌شان بستگی ندارد، بلکه عوامل دیگری مانند محل زندگی آن‌ها هم در رفتارشان تاثیرگذار است.

درباره‌ نویسنده مردان مریخی، زنان ونوسی

جان گری نویسنده‌ی کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی، یک کشیش بوده است. او در دهه‌ی 1970، دستیار ماهاریشی یوگی، یکی از بنیان‌گذاران مدیتیشن سبک ترنسندنتال، بوده است. جان گری که یک کشیش مذهبی است، در خانواده‌ای مردانه با پنج برادر بزرگ شده است. او برادری با بیماری دوقطبی دارد که مدیتیشن او را درمان نمی‌کند. جان گری برای کمک به برادرش تصمیم می‌گیرد شغلش را تغییر دهد و در دانشگاه رشته‌ی روانشناسی بخواند. بزرگ شدن در خانواده‌ای با پنج برادر و بعد از آن‌هم کشیش بودن، باعث می‌شد جان هنگامی که اطراف زنان قرار می‌گیرد به شدت معذب شود و احساس کند که آن‌ها از دو سیاره‌ی جداگانه هستند. این احساس غربت باعث شد جان گری نام کتابش را مردان مریخی و زنان ونوسی بگذارد.

بد نیست نگاهی هم به این مطلب بیندازید.
شانس دوباره | رابرت کیوساکی

زمانی که جان گری به مشکل بیمارانش گوش می‌داد، فهمید که مشکل بیشتر آن‌ها این است که همسرشان به حرف‌های آنها گوش نمی‌کند، و این موضوع هر دو طرف را ناراحت‌ می‌کند. او تصمیم گرفت با استفاده از روانشناسی معکوس این درگیری را حل کند. جان گری سعی می‌کرد بیشتر از مراجعینش سوال بپرسد و به حرف‌های آنان گوش کند.

مردان مریخی و زنان ونوسی چطور نوشته شد؟

جان گری برای نوشتن کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی رویکرد جالبی را دنبال کرده است. او سعی کرد با نگاهی عادلانه و بدون قضاوت، زنان و مردان را تحلیل کند. بررسی‌های جان گری ثابت کرد که مردها مثل غارنشین‌ها هستند. آن‌ها زمانی را برای خود نیاز دارند. برای سلامت ذهن مردان لازم است که زمانی را تنهایی بگذرانند. گری توضیح می‌دهد:« این تنهایی‌گزینی به این معنا نیست که از علاقه‌ی شوهرتان به شما کم شده است، یا این‌که او شما را نمی‌خواهد و نمی‌بیند، بلکه تنهایی به مرد‌ها این اجازه‌ را می‌دهد که احساس استقلال کنند.» جان گری علاقه‌ی مردان برای غارنشینی را به رفتار موجی زنان تشبیه می‌کند. او معتقد است:« روحیه‌ی زنان مثل امواج دریاست، گاهی آنقدر خوشحالند که در پوست خود نمی‌گنجند و گاهی هم از عصبانیت می‌توانند یک شهر را به آتش بکشند.» او به مردان پیشنهاد می‌دهد از این حالات روحی زنانشان استفاده کنند، او معتقد است مردان باید مثل موج‌سواران ماهر، با حالت‌های روحی مختلف زنان کنار بیایند.

جان گری کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی را با همین رویکرد پیش می‌برد، او نوشتن کتاب را در دوازده هفته تمام کرد. کتابی که در بیشتر از 50 هزار نسخه از آن تنها در سال اول انتشارش به فروش رفت و به اعتقاد خوانندگانش به عنوان راهنمای روابط زناشویی، رابطه‌ی عاشقانه گروه زیادی را نجات داد.

نقدهای کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی

عده‌ای از خوانندگان این کتاب، جان گری را متهم به جنسیت‌زدگی می‌کنند. جان گری در کتاب به طور صریح زنان و مردان را متفاوت بیان می‌کند، این موضوع خوانندگان را معترض می‌سازد. نقد خوانندگان به گری این است که این کتاب با مطرح کردن این دیدگاه که مردان و زنان از دو سیاره‌ی متفاوتند، انسان‌ها را از یکدیگر دور می‌کند. دورشدن انسان‌ها در یک خانواده سبب از هم‌پاشیدگی انسانها می‌شود. آن‌ها معتقدند که انسان‌ها باید فارغ از جنسیت‌شان کنار هم باشند و بتوانند با یکدیگر هم‌زیستی کنند.

شاید دیدگاه هردو طرف درست باشد، اما جان گری در مصاحبه‌ای می‌گوید هدف کتابش درست کردن مسیری برای کاهش تنش‌های یک رابطه‌ی عاشقانه است. او معتقد است: «شناختن طرف مقابل، به شما این اجازه را می‌دهد که همسرتان را بشناسید و او را درک کنید. او می‌گوید افزایش عشق تنها با کاهش تنش‌ها ممکن است.»

بد نیست نگاهی هم به این مطلب بیندازید.
هنر خوب زندگی کردن

گری در کتاب می‌گوید:« زن و مرد تا زمانی که متوجه نشوند در زمینه‌های مختلف (از جمله نیازها، تمایلات، توقعات، و غیره) با یکدیگر تفاوت دارند، دائم با یکدیگر به اختلاف نظر می‌رسند و به جدال با یدیگر می‌پردازند. آن‌ها به خاطر از یاد بردن همان اصل مهم متفاوت بودن با یکدیگر، معمولا با یکدیگر به تضاد می‌رسند و از دست یکدیگر عصبانی می‌شوند. مرد توقع دارد همسرش مثل او باشد و همان چیزی را که او می‌خواهد بخواهد و همان احساسی را که خود دارد او داشته باشد و برعکس.»

بهترین ترجمه‌ی کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی از کیست؟

انتخاب بهترین ترجمه‌ی یک کتاب، معمولا کار دشواری است. کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی نثر روان و ساده‌ای دارد که این ویژگی باعث شده است مترجمان زیادی سراغ ترجمه‌ی این کتاب بروند. مینا امیری (این ترجمه را انتشارات نقش و نگار منتشر کرده است)، لوئیز عندلیب، اشرف عدیلی، مهدی قراچه‌داغی، بهمن ربیعی، سید رضا نیازی و محیا (مهیا) محمدی از مترجمان این کتاب هستند.

در فیدیبو ترجمه‌ی محیا محمدی را از کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی بررسی می‌کنیم. او لحن ساده و روان جان گری را به خوبی به فارسی منتقل کرده است. انتشارات شبگیر کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی را با ترجمه‌ی محیا محمدی منتشر کرده است. کتاب‌های «شش کلاه تفکر»، « رژیم غذایی اتکینز»، «چگونه می‌توانید با هر کسی در هر شرایطی صحبت کنید؟» و «طرح بزرگ»، کتاب‌های دیگری هستند که انتشارات شبگیر آن‌ها را منتشر کرده است. شما می‌توانید پی دی اف کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی و همه‌ی کتاب‌ها را به صورت قانونی از فیدیبو دانلود و خریداری کنید.

منبع:فیدیبو


[su_button url=”https://prostartup.ir/wp-content/uploads/2021/09/مردان-مریخی،-زنان-ونوسی-جان-گری.pdf” target=”blank” style=”flat” background=”#ef2e2d” icon=”icon: book”]دانلود کتاب[/su_button]


جان گری (به انگلیسیJohn Gray) (زادهٔ ۱۷ آوریل ۱۹۴۸) متخصص در فلسفه سیاسی و محقق در زمینه تاریخ نظریه ها است. وی استاد مدرسه اقتصاد لندن و دانشگاه آکسفورد بوده‌است.

جان گری بنیادهای مشترک در اندیشهٔ لیبرال را فرد گرایی، تساوی گرایی (در فرصت‌ها) و جهان گرایی برمی‌شمارد. ویژگی فرد گرا بودن حاکی از تفوق اخلاقیات بر زندگی نوع بشر است و در تقابل با فشار ناشی از جمع گرایی سوسیالیست‌ها پا به عرصهٔ وجود گذاشت. ویژگی تساوی گرا بودن حاکی از همان فلسفهٔ اخلاقی است که تمام افراد باید از موقعیت‌های یکسان برخوردار بوده و به یک میزان –به واسطهٔ انسان بودن- ارزشمند تلقی شوند؛ و ویژگی جهان گرا بودن تأکید می‌کند که تمام انواع بشر علی‌رغم تفاوت‌های فرهنگی و منطقه‌ای با یک دیگر برابرند. از نظر او دموکراسی و بازار آزاد به جای شریک بودن رقیب هم هستند. او معتقد است مالکیت خصوصی مظهر آزادی فردی در ابتدایی‌ترین شکل آن است.

جان گری یک خداناباور است، ولی خودش را از بقیه خداناباوران جدا می‌داند. او در سال ۲۰۱۸ کتاب هفت نوع الحاد را در این باره نوشت.

بد نیست نگاهی هم به این مطلب بیندازید.
مدیریت زمان | برایان تریسی

کتاب‌ها

 • لیبرالیسم، با ترجمه سید علیرضا حسینی بهشتی
 • القاعده و معنای مدرن بودن، با ترجمه سهراب خلیلی شورینی
 • فلسفه سیاسی آیزایا برلین، با ترجمه خشایار دیهیمی
 • فلسفه سیاسی استوارت میل، با ترجمه خشایار دیهیمی
 • فلسفه سیاسی فون هایک، با ترجمه خشایار دیهیمی
blank

جان گری، فیلسوف سیاسی بریتانیایی

مقالات

 • دیدگاه‌های خشونت‌آمیز اسلاوی ژیژک، با ترجمه آموزشکده توانا
 • قاعدهٔ تاریخ وحشی‌گری است نه رفتار متمدنانه، با ترجمه علیرضا شفیعی‌نسب
 • سکولاریسم در نهایت چیزی جز حاشیه‌نویسی بر کتاب مقدس نیست، با ترجمه علی حاتمیان
 • سرمایه‌داری ربطی به آزادی‌های لیبرال نداشته‌است، با ترجمه محمد معماریان
 • ملحدان جدید از چه می‌ترسند؟، با ترجمه مهدی رعنایی
 • زندگی پس از آرماگدون: اثر روانی عمیق جنگ جهانی دوم، با ترجمه سهیل جان‌نثاری
 • دو لیبرالیسم مبتنی بر ترس، ترجمه سارا نجف‌پور
 • قحطی‌های امپریالیستی، گرسنگی‌های سوسیالیستی، ترجمه علی حاتمیان
 • درسگفتارهای نیچه دربارهٔ آموزش عالی، ترجمه علی حاتمیان
 • لذت‌های پنهانیِ بوروکراسی، ترجمه محمدحسین کازرون
 • داستان کافه‌نشینی‌های اگزیستانسیالیستی، ترجمه امیر قاجارگر
 • شاید از این هم خوشتان بیاید، ترجمه مینا قاجارگر
 • قحطیِ جهانی مسئله‌ای سیاسی است نه اقتصادی، ترجمه علی حاتمیان
 • فراموشی: خطر فرهنگ‌هایی که به جنگ گذشتهٔ خودشان می‌روند، ترجمه سهیل جان‌نثاری
 • بهشت‌هایی که زشت‌تر از جهنم از آب درآمد، ترجمه میلاد اعظمی‌مرام
 • یک اسلاوی ژیژک دیگر؟، ترجمه مجتبی هاتف
 • عقل صرفاً بردهٔ احساسات است، ترجمه علی رضا صالحی
 • استیون پینکر دربارهٔ خشونت و جنگ اشتباه می‌کند، ترجمه محمد باسط
 • ماکیاوللی، هابز، آدام اسمیت: آیا مقصر اصلی این سه نفرند؟، ترجمه محمد باسط
 • حرف‌های فیلسوف فرانسوی را بشنو، ولی به آن‌ها عمل نکن، ترجمه محمد باسط
 • چرا لیبرال‌ها طرفدار نظریهٔ توطئه شده‌اند؟، ترجمه محمد معماریان

منبع: ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

Shopping Cart
اسکرول به بالا